Ohranjanje zdravja

Objavljeno: 4. avgusta, 2025

Preprečevanje padcev – kako vaje izboljšajo stabilnost

Padci v starosti niso neizogibni – so pa preprečljivi.

Pri starejših lahko padec pomeni resno zdravstveno tveganje, zato je pomembno, da stabilnost telesa redno krepimo. Z vajami za ravnotežje in moč krepimo mišice, izboljšujemo koordinacijo in razvijamo zaupanje v lastno telo.

Skupina Kanižarica

Z rednim gibanjem se izboljša prostorsko zaznavanje in odzivnost na nenadne spremembe, kar zmanjšuje tveganje za padec. Tudi preproste vaje, kot so stoja na eni nogi, hoja po namišljeni črti ali kroženje z gležnji, pripomorejo k večji stabilnosti in varnosti pri vsakdanjih opravilih.

Stabilnost pa ni zgolj fizična – pomeni tudi notranji občutek samozavesti in varnosti.

Vaja iz prakse: »Zamah z nogo naprej in nazaj«

Na vadbah Šole zdravja redno izvajamo enostavno, a učinkovito vajo ravnotežja
zamahovanje z nogo v stoječem položaju. Vaja krepi ravnotežje, izboljšuje koordinacijo in daje občutek telesne trdnosti.

Naša članica gospa Ljudmila z nasmehom pove:

Najprej sem se držala stene, zdaj pa že stojim brez. In še bolj sem samozavestna, ko hodim po stopnicah.

Gibanje vsak dan

V Šoli zdravja vadimo vsak dan ob 7.30 na prostem po vsej Sloveniji. Vabljeni, da se na pridružite in okrepite zaupanje v svoje telo – korak za korakom, varno in z veseljem.

>> Tukaj poiščite svojo skupino​ <<

Zemljevid Šola zdravja 2025-01-02

Če imate vprašanje? Pišite nam: info@solazdravja.si

Pripravil strokovni sodelavec: Rožle Bucalo, uredila N.G.
Foto: arhiv DŠZ

Društvo Šola zdravja deluje po vsej Sloveniji!

5.764

članov

262

skupin

92

občin