Begunke iz Ukrajine telovadijo z nami

Na pobudo delovne skupine za begunce na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) je upravni odbor DŠZ odobril udeležbo ukrajinskih beguncev na naši telovadbi povsod po Sloveniji brez plačila članarine. V smislu ohranjanja njihovega duševnega zdravja je povezanost z lokalno skupnostjo in njenimi aktivnostmi izrednega pomena.

V začetku julija so se nam oglasili člani kamniške skupine Keršmančev park in sporočili, da pri njih pridno telovadijo tri begunke iz Ukrajine, Natalija, Jelena in Irina. Začele so hoditi v zadnji polovici junija. Člani pravijo, da so en dan prišle, jih gledale in sramežljivo posnemale. Naši člani so jih opazili in so jih takoj povabili v skupino. Takrat so izvedeli, da so begunke iz Ukrajine.  Povabili so jih, da lahko vsako jutro pridejo telovaditi z njimi, kar so tri Ukrajinke z veseljem sprejele. Ta teden so jih člani presenetili z gesto in jim podarili majice z logotipom Društva Šola zdravja. Bile so zelo presenečene in hvaležne, saj so jim naši člani s tem pokazali, da jih sprejmejo v njihovo skupino in da so enakopravne z njimi.  Kot izraz hvaležnosti so tudi one presenetile naše člane in jim naslednji dan pripravile svojo tradicionalno ukrajinsko jed, skutine cmoke. Po koncu telovadbe, tudi one zapojejo z našimi člani himno skupine, saj so jim člani pripravili listke s tekstom, tako da lahko berejo in pojejo v slovenščini.

Če imate tudi vi podobno zgodbo, nam sporočite.

 

 

 

 

Povezane Objave