Moving People – Moving Europe Conference, ISCA in Društvo Šola zdravja

Moving People – Moving Europe Conference, ISCA, Grand Hotel Union, Ljubljana

Glavno vodilo konference Moving People je bilo: Kako zagotoviti, da ima vsakdo pravico do Človekove pravice do GIBANJA[1] in kako lahko premagamo ovire, s katerimi se ljudje soočajo pri uveljavljanju te pravice?

GIBANJA[1]: Resolucija, s katero se države članice zavežejo k zagovarjanju telesne dejavnosti in Športa za vse kot temeljne pravice vsakega človeka, je zelo dragoceno priznanje civilni družbi v okviru Športa za vse. Sodelovanje v športu je nujno – brez udejstvovanja nimamo nič.

Kongres je potekal v angleščini povabljeni smo bili, da se udeležimo glavne okrogle mize kjer je bil poudarek na: »zagotavljanju enakega dostopa do športa, igre in telesne dejavnosti za krepitev zdravja z različnih zornih kotov sektorja, vloge, ki jo imamo vsi, in kaj je še mogoče storiti.«

Sodelujoči v razpravi:

Jacob Schouenborg, generalni sekretar ISCA kot moderator

 Kelly Kasper – vodja, načrtovanje programa in partnerstva pri Canadian Tire Jumpstart Charities (Kanada)

 Kristine Rosenlund – predstavnica DGI Youth Platform (Danska)

 Andraž Purger – vodja izobraževanja Društva Šola zdravja (Slovenija)

 Joseph Smith – vodja projekta vzhodne obale Centra za zdravljenje in pravičnost skozi šport (CHJS) (ZDA)

 Marjanne van der Helm – vodja programa Right To Play Nizozemska (Nizozemska)

Nekaj vprašanj iz panela (pripravljen odgovor  je napisan Ležeče). Pogovor je trajal 60 minut z več vprašanji moderatorja in vprašanji iz publike.

1.Katere ovire vidite pri svojem delu, ki vsakomur preprečujejo, da bi uresničil svojo človekovo pravico do GIBANJA, in kaj vaša organizacija počne za boj proti oviram?

»Seniorji v mestih imajo veliko možnosti za rekreacijo, veliko društev, klubov, organizacij. Če pa se ozremo na podeželje, kjer v vaseh nimajo organizirane strukture pa ljudje nimajo možnosti vodene rekreacije/gibanja. Tukaj je DŠZ naredila velik korak naprej in v 15. letih razširila mrežo prostovoljcev ki širijo jutranjo vadbo… na 260 skupin, kjer vsak dan telovadi več kot 5400 seniorjev. Poleg tega razvijamo nove programe, Dihamo z naravo – mindfulness apporach, vaje za moč,…«

2. Kako lahko sodelujemo in se skupaj kot sektor zavzemamo za večjo prepoznavnost pravice do športa, telesne dejavnosti in igre? Kakšne strategije uporabljate ali spremembe, ki bi jih radi videli?

Društvo Šola zdravja je odličen primer dobre prakse, ki spreminja navade prebivalcev in zavestno širi zdrav življenjski slog. Želimo si več več  finančne podpore s strani države, povezovanja z organizacijami z istimi cilji in sodelovanja na Erasmus + projektih. Smo humanitarna organizacija in naše delo temelji na aktivnih prostovoljcih. Naša strategija je, da nam različna ministrstva omogočijo zaposlitve saj vplivamo na več sektorjev kot na primer razbremenitev zdravstvenega sistema in dolgotrajne oskrbe…

3. Kako bi lahko zagovarjali nadaljnje uveljavljanje pristopa k športu/telesni dejavnosti/igri, ki temelji na človekovih pravicah?

Znanstvene raziskave so ključ za potrditev našega dela. Vsi programi, bi potrebovali ekipo, ki bi testirala, raziskovala in dokazovala učinkovitost programa in s tem širili idejo dobre prakse na druge države.

Kongres se je nadaljeval z delavnico projekta GUM (Generations Unitig through Movement), kjer smo po skupinah razvijali ideje o medgeneracijskem sodelovanju, seniorji in otroci in izbrano idejo razvili do: Izbrana ideja, koncept vadbe, obseg izvajanja, pomanjkljivosti in ovire, ter rešitve kako presezati te ovire.

V drugi delavnici pa smo spoznavali kaj pomeni zagovorništvo. Z delom v skupinah smo obravnavali različne teme zagovorništva, kot na primer: Kako predstaviti raziskovalno študijo v medijih.

Kongresa se je udeležilo več kot 250 ljudi iz 48 držav. Stkali smo povezave z mednarodnimi organizacijami in odprli vrata za sodelovanje v novih projektih.

Povezane Objave

Izpostavljeno

ARHIV OBJAV
Prihajajoči dogodki