Šola Zdravja

Novice

Jesenski cikel izboraževanj 1000 gibov po Sloveniji

Jesen je čas, ko se naši člani društva Šola zdravja vrnejo iz dopustov, vrtovi so pripravljeni na zimo in vnuki so v šolah. Po poletnem izobraževalnem premoru sta bila strokovna sodelovca Simon Jurmič in Andraž Purger zelo aktivna na terenu.

V društvu Šola zdravja se trudimo pridobiti več strokovnih sodelovcev, ki bi pokrivali vse regije v Sloveniji in bili na razpolago vsem 258 skupinam društva Šola zdravja. Vsak obisk strokovnega kadra v vašem kraju ali bližini vaše skupine je zato še bolj pomembno obiskatI.

Katere vsebine spoznate, ko si vzamete čas za Izboraževanje 1000 gibov v vašem kraju?

  • Osvežitev in pregled aktivnosti društva
  • možnosti sodelovanja in organiziranje različnih predavanj v vašem kraju
  • ponovitev pravilne izvedbe jutranje vadbe 1000 gibov in teoretično ozadje
  • spoznate fascije in mišice, ki se aktivirajo pri posamezni vaji
  • dobrobiti jutranjega gibanja
  • smernice gibanja za seniorje
  • predstavitev prihodnjih načrtov društva.

Če imate željo po osvežitvi znanja 1000 gibov nam pišite (andraz@solazdravja.si) in vas uvrstimo na seznam Pomlad 2025. Prednost bodo imele skupine pri katerih nismo izvedli izobraževanja že vsaj 2 leti.

Nekaj utrinkov iz naših srečanj v jeseni 2024:

18.9.2024 Izobraževanje 1000 gibov ŠOŠTANJ

27.9.2024 Izobraževanje 1000 gibov DVOR-ŽUŽEMBERK

2.10.2024 Izobraževanje 1000 gibov LAVRICA-ŠKOFLJICA

7.10.2024 Izobraževanje 1000 gibov SAVA-LITIJA

11.10.2024 Izobraževanje 1000 gibov AJDOVŠČINA

17.10.2024 Izobraževanje 1000 gibov ŠKOFJA LOKA

21.10.2024 Izobraževanje 1000 gibov POLJANE

6.11.2024 Izobraževanje 1000 gibov TOLMIN in vaje za moč CERKNO

7.11.2024 Izobraževanje 1000 gibov NOVO MESTO

7.11.2024 Izobraževanje 1000 gibov PTUJ

14.11.2024 Izobraževanje 1000 gibov BELTINCI

15.11.2024 Izobraževanje 1000 gibov ČRNOMELJ

Svojih 12 let skupina LJ-Vič obeležila v gibanju, učenju in praznovanju

V sliki in besedi poroča vodja skupine LJ – Vič, Danijela Bratec:
Za praznovanje smo izbrali najlepši sončni dan v tem tednu (petek 15. november 2024), se odpravili na izlet v eno najstarejših slovenskih mest (Škofja Loka) in uživali v znamenitostih tega kulturno zgodovinskega spomenika. Najprej kavica z domačim Maričkinim in Aninim pecivom in Jelkinim “Zdravkotom”. Nato sprehod po zgornjem trgu, pa čez najstarejši kamniti most v Sloveniji, nato peš na Loški grad in ogled Loškega muzeja s strokovnim vodenjem. Še ogled spodnjega trga in peš do Stare Loke na zasluženo kosilo. Potem pa Še pomnite tovariši – kako se je ustanovila, rasla in se razvijala viška skupina DŠZ. Prvega ne pozabiš nikoli, prvega vtisa namreč – vsak od nas se ga spominja drugače in vsi zbrani še vztrajamo in bomo tudi v prihodnje.
 

Usposabljanje: Pravilno izvajanje vaj “1000 gibov”, Črnomelj

V letošnjem letu je bilo izvedeno drugo usposabljanje »1000 gibov« v Beli krajini. Meseca aprila v Vinici in v petek 15. novembra v Črnomlju, kjer se je udeležilo 28  prostovoljcev – vaditeljev Društva Šola zdravja iz Bele krajine. Udeleženci – vaditelji so bili iz skupin Vinica, Zilje, Dragatuš, Kanižarica, Svibnik, Črnomelj,  Gradac, Podzemelj, Metlika, Semič in v ustanavljanju je nova skupina Adlešiči, zato se je nova vaditeljica tudi udeležila usposabljanja. V letošnjem letu sta se v Črnomlju ustanovili dve novi skupini Svibnik in Zilje i so se iz obeh skupin udeležili usposabljanja.

Usposabljanje »1000 gibov« po metodi dr. Nikolaya Grishina je vodila Zdenka Kavčič, profesorica športne vzgoje. Za izvedbo usposabljanja nam so prostore, v sklopu medsebojnega sodelovanja,  odstopili naši sosedje, Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj.

Usposabljanje iz metode “1000 gibov” je nujno za kvalitetno delovanje celotnega društva. Osnovna dejavnost društva je jutranja telovadba, ki se izvaja širom Slovenije. Zaradi razsežnosti društva in mnogoterih vadbenih skupin, so redna izobraževanja ključ do vzdrževanja celote in pravilno izvedbo vaj.

Predavanje se začne z obilo mere socialnega stika, kjer se sošolci iz sosednjih skupin srečajo po dolgem času, na takšen način se udeleženci povežejo. Vaditelji morajo biti vzor v lastni skupini zatorej posedujejo dodatno znanje o delovanju društva, njegovih ciljev in namena. Prvi del predavanja se zaključi s prvim odmorom.

V drugem delu predavanja se podamo v dihanje. Spoznamo dihalni aparat, pomen dihanja, dobre in slabe vzorce dihanja ter se naučimo nekaj praktičnih vaj, ki pomagajo poslušalcem pri izvajanju vaj iz priročnika.

V zadnjem delu predavanja se poglobimo v samo strukturo vaj iz priročnika in vsako posebej analiziramo. Ključ dobrega izvajanja vaj je njihovo razumevanje. Katera vaja za katero mišico, kaj je njen smisel? To so pomembna vprašanja, na katera, če imajo vadeči odgovor, pomagajo pri izvedbi. S pregledom in demonstracijo vsake vaje sledi zaključek in podelitev potrdil o udeležbi. Zaključek in potrdilo pomenita usposobljenemu veliko, saj je to potrdilo posameznika o pridobljenemu znanju.

Tekst in foto: Mojca Šikonja

Udeležba na Jernejevi povorki 2024 v Šentjerneju in županovo priznanje

Skupina Šole zdravja v Šentjerneju obstaja že sedem let. Iz majhne sedemčlanske skupine je nastala skupina z več kot 30 telovadkami,ki pridno telovadimo že pravljičnih sedem let. Vsako jutro, od ponedeljka do petka, v vseh letnih časih ob 7.30 h pred KC Primoža Trubarja si v oranžno oblečene telovadke izmenjamo jutranji pozdrav, prepevamo svojo himno in veselo telovadimo. Vsakodnevna vadba je za nas nepogrešljiva. Povezuje nas ljubezen do zdravega načina življenja in spoštovanja do vsakega člana v skupini. Dnevno nas vadi od 18 do 26 članov, odvisno od vremena in počutja. Vaje so preproste, lahke, koristne za razgibavanje celega telesa. Jutranja telovadba je prava pot za krepitev in ohranjanje dobrega telesnega in duševnega počutja. Vsakodnevno razgibavanje in druženje z različnimi ljudmi prinaša dobro voljo, dobro počutje in tke prijateljske vezi, saj po vsaki vadbi odidemo skupaj na kavico, kjer se še podružimo.

Šola zdravja nam polepša prav vsak dan. Zato oranžne telovadke ponovno vabimo vse tiste, ki jim gibanje in zdrav življenjski slog veliko pomenita, da se nam pridružite. Veseli bomo vsakega, ki se odloči storiti nekaj dobrega za svoje zdravje in dobro počutje. DOBRODOŠLI. 

Vsak dan je lahko nov začetek.

Telovadke Šole zdravja smo dobile ob občinskem prazniku občinsko priznanje za prizadevanje in skrb za svoje zdravje in to kažemo tudi svoji okolici in mlajšim rodovom, kar se kaže tudi z rednim sodelovanjem s krajevnim vrtcem.

Kažemo pa tudi, kako se pišejo zgodbe zdravih in srečnih ljudi.

Fotografije s podelitve priznanj in s povorke:

Tekst in foto: Slavica Tomše

Utrinki iz Kamnika – skupina KR-Prešernov gaj

 V začetku novembra smo se  »oranžni« iz skupine Prešernov gaj iz Kranja kulturno izobraževali. Obiskali smo prekrasno srednjeveško mesto Kamnik. Že takoj nas je v parku pred avtobusno postajo »pozdravil« bronasti odlitek mamuta v naravni velikosti. Na Glavnem trgu nas je navdušila obnovljena Plečnikova fasada , kjer se nahajajo čudoviti kovani okraski in kombinacija različnih barvnih plasti ometa.

Naslednja postaja našega ogleda je bila kapela Božjega groba v frančiškanskem samostanu, ki je bila zgrajena med leti 1952 in 1954. Velja za zadnjo Plečnikovo mojstrovino, ki  je polna simbolike. Seveda smo se ustavili tudi pri spomeniku, v Kamniku rojenega generala Rudolfa Maistra in na griču nad starim mestnim jedrom Kamnika, kjer stojita romanska kapela in razvaline gradu.

Zadnja postaja vodenega ogleda je bila železniška postaja Kamnik-Mesto. Načrt zanjo sta naredila arhitekt Plečnik in njegov učenec Vinko Glanz.

No, čisto zadnja postaja pa je bil obisk kavarne Veronika, kjer smo si privoščili »kuhančka«, saj nas je že kar zeblo.

Napisala: Cirila Resman

Foto: Cirila Resman

Moving People – Moving Europe Conference, ISCA in Društvo Šola zdravja

Moving People – Moving Europe Conference, ISCA, Grand Hotel Union, Ljubljana

Glavno vodilo konference Moving People je bilo: Kako zagotoviti, da ima vsakdo pravico do Človekove pravice do GIBANJA[1] in kako lahko premagamo ovire, s katerimi se ljudje soočajo pri uveljavljanju te pravice?

GIBANJA[1]: Resolucija, s katero se države članice zavežejo k zagovarjanju telesne dejavnosti in Športa za vse kot temeljne pravice vsakega človeka, je zelo dragoceno priznanje civilni družbi v okviru Športa za vse. Sodelovanje v športu je nujno – brez udejstvovanja nimamo nič.

Kongres je potekal v angleščini povabljeni smo bili, da se udeležimo glavne okrogle mize kjer je bil poudarek na: »zagotavljanju enakega dostopa do športa, igre in telesne dejavnosti za krepitev zdravja z različnih zornih kotov sektorja, vloge, ki jo imamo vsi, in kaj je še mogoče storiti.«

Sodelujoči v razpravi:

Jacob Schouenborg, generalni sekretar ISCA kot moderator

 Kelly Kasper – vodja, načrtovanje programa in partnerstva pri Canadian Tire Jumpstart Charities (Kanada)

 Kristine Rosenlund – predstavnica DGI Youth Platform (Danska)

 Andraž Purger – vodja izobraževanja Društva Šola zdravja (Slovenija)

 Joseph Smith – vodja projekta vzhodne obale Centra za zdravljenje in pravičnost skozi šport (CHJS) (ZDA)

 Marjanne van der Helm – vodja programa Right To Play Nizozemska (Nizozemska)

Nekaj vprašanj iz panela (pripravljen odgovor  je napisan Ležeče). Pogovor je trajal 60 minut z več vprašanji moderatorja in vprašanji iz publike.

1.Katere ovire vidite pri svojem delu, ki vsakomur preprečujejo, da bi uresničil svojo človekovo pravico do GIBANJA, in kaj vaša organizacija počne za boj proti oviram?

»Seniorji v mestih imajo veliko možnosti za rekreacijo, veliko društev, klubov, organizacij. Če pa se ozremo na podeželje, kjer v vaseh nimajo organizirane strukture pa ljudje nimajo možnosti vodene rekreacije/gibanja. Tukaj je DŠZ naredila velik korak naprej in v 15. letih razširila mrežo prostovoljcev ki širijo jutranjo vadbo… na 260 skupin, kjer vsak dan telovadi več kot 5400 seniorjev. Poleg tega razvijamo nove programe, Dihamo z naravo – mindfulness apporach, vaje za moč,…«

2. Kako lahko sodelujemo in se skupaj kot sektor zavzemamo za večjo prepoznavnost pravice do športa, telesne dejavnosti in igre? Kakšne strategije uporabljate ali spremembe, ki bi jih radi videli?

Društvo Šola zdravja je odličen primer dobre prakse, ki spreminja navade prebivalcev in zavestno širi zdrav življenjski slog. Želimo si več več  finančne podpore s strani države, povezovanja z organizacijami z istimi cilji in sodelovanja na Erasmus + projektih. Smo humanitarna organizacija in naše delo temelji na aktivnih prostovoljcih. Naša strategija je, da nam različna ministrstva omogočijo zaposlitve saj vplivamo na več sektorjev kot na primer razbremenitev zdravstvenega sistema in dolgotrajne oskrbe…

3. Kako bi lahko zagovarjali nadaljnje uveljavljanje pristopa k športu/telesni dejavnosti/igri, ki temelji na človekovih pravicah?

Znanstvene raziskave so ključ za potrditev našega dela. Vsi programi, bi potrebovali ekipo, ki bi testirala, raziskovala in dokazovala učinkovitost programa in s tem širili idejo dobre prakse na druge države.

Kongres se je nadaljeval z delavnico projekta GUM (Generations Unitig through Movement), kjer smo po skupinah razvijali ideje o medgeneracijskem sodelovanju, seniorji in otroci in izbrano idejo razvili do: Izbrana ideja, koncept vadbe, obseg izvajanja, pomanjkljivosti in ovire, ter rešitve kako presezati te ovire.

V drugi delavnici pa smo spoznavali kaj pomeni zagovorništvo. Z delom v skupinah smo obravnavali različne teme zagovorništva, kot na primer: Kako predstaviti raziskovalno študijo v medijih.

Kongresa se je udeležilo več kot 250 ljudi iz 48 držav. Stkali smo povezave z mednarodnimi organizacijami in odprli vrata za sodelovanje v novih projektih.

10. obletnica z zamudo, Ljubljana – Črnuče

Skupina Ljubljana – Črnuče se je ustanovila oktobra leta 2010. Imeli so smolo, da so svojo 10. obletnico vztrajanja pri jutranji telovadbi »1000 gibov« dočakali v času epidemije covida-19. Nikoli niso bili uradno pohvaljeni za 10 let redne jutranje telovadbe, pa so se odločili, da svojo preteklo desetletnico javno oznanijo in proslavijo v letošnjem letu. Tako so dne 7. novembra 2024, po jutranji telovadbi, člani skupine Ljubljana – Črnuče, končno uradno proslavili svojo 10. obletnico od nastanka skupine Črnuče. Obiskala jih je predsednica podružnice Ljubljana, Silvica Erlih. Vse članice in edini moški član, ki so zvesti skupini vsa leta od nastanka, so v imenu vodstva Društva Šola zdravja prejeli uradno pohvalo in darilo za vztrajanje pri redni jutranji telovadbi.

»Zaznala sem, kako tudi majhna pozornost posameznemu članu društva veliko pomeni. Tako dobiš občutek, da si zaznan kot del celotnega Društva. Zaradi pozitivnih učinkov na zdravje in počutje zagotavljamo, da bomo vestno nadaljevali z jutranjo telovadbo in ostali zvesti člani Društva Šola zdravja« – je povedala vodja skupine Jožica Cuzak

Velenjčani so telovadili s starejšimi

Člani DŠZ Velenje – Center vsak ponedeljek ob 9. uri zjutraj, od 15.julija dalje, telovadijo s stanovalci Doma za varstvo odraslih Velenje. Lep primer humanosti naših članov! Čestitamo!

Sreča je srečati prave ljudi

in z njimi srečo deliti si.

Naj ta sreča in prijateljstvo, 

že dolgo med nami živi.

Foto: Angelca Krajnc

Zaključek sezone Dihamo z naravo 2024

Za zaključek sezone Dihamo z naravo 2024 smo se 5. novembra 2024 zbrali v Domžalah v dvorani na Ljubljanski cesti. Udeležili so se vaditelji in njihovi vadeči iz devetih skupin (od 30 delujočih skupin Dihamo z naravo po Sloveniji): : Domžale, Kranj, Žiri, Sinja Gorica, Koper, Dobrova, Mengeš, Lj-Dravlje in Lj-Nove Jarše.

Srečanje se je začelo ob prijetnem klepetu in toplem čaju, nato smo sklenili krog in vodja projekta Andraž Purger je na kratko opisal, kako je leta 2021 takrat še v pisarni društva Šola zdravja v Domžalah vzniknila ideja o novem projektu Dihamo z naravo. Nato smo vprašali udeležence vadb Dihamo z naravo, kakšna je njihova izkušnja in motiv prihajanja na vadbo. Izpostavili so, da jim zelo ustreza, ker je vadba v bližini doma. Znanje, ki so ga pridobili jim pomaga pri soočenju z dnevnimi življenjskimi izzivi, hkrati pa so razvili več potrpljenja. Nekaj jih je potrdilo, da po vadbi boljše spijo. Nato smo še vaditelje in vaditeljice Dihamo z naravo vprašali, kaj so se naučili o sebi pri vodenju vadbe. Trema in strah pred nastopom je po parih vadbah izginila in vedno lažje so se sprostili. Nekaterim ustreza majhno število vadečih, saj se na tak način bolje povežejo med sabo in z naravo. Spustili so pričakovanja o številu udeležencev in se lažje umirili.

Sledilo je zvočno potovanje z meditacijo, ki ga je vodila Anja T. Purger. Udeleženci smo se ulegli na svoje blazine in se prepustili nežnemu glasu in zvoku kristalnih posod, zvončkov, ropotulj in tibetanskih posod, da so nas odpeljali v sproščanje in umirjanje. Presenečenje za udeležence je bilo sprejeto z navdušenjem in za zaključek smo se še posladkali.

Rad bi se zahvalil vsem vaditeljem in vaditeljicam Dihamo z naravo za letošnjo sezono, ki smo jo uspešno pripeljali do konca. Hvala tudi vsem pogumnim posameznikom, ki ste se udeležili vadbe in naredili pomemben korak k svojem notranjemu miru, ki je najboljše izhodišče za dobro regeneracijo telesa in pot k zdravju.

Vsem želim mirno jesen in zimo. Vidimo pa se spet pomladi na vadbi Dihamo z naravo, v še več krajih po Sloveniji.