Šola Zdravja

Novice

Oranžnih 10 let v Brežicah

Oranžna barva, nasmehi in dobra volja so zadnjo majsko sredo napolnili okolico Športne dvorane Brežice. Člani in članice Društva Šola zdravja so se 27. maja nzbrali na posebnem dogodku – praznovanju 10. obletnice brežiške skupine in 5. jubilejnem srečanju vseh skupin podružnice Brežice.

Brežiška skupina je svojo pot začela 1. junija 2016 in bila prva skupina Društva Šola zdravja v Posavju. Desetletje pozneje ostaja ena največjih in najbolj prepoznavnih skupin v Sloveniji, predvsem pa prostor, kjer se vsak dan znova potrjuje, da gibanje ni le skrb za zdravje, ampak tudi priložnost za prijateljstvo, podporo in skupnost.

Praznovanje je združilo člane iz vseh desetih skupin v občini Brežice, pridružila pa sta se jim tudi predsednica Društva Šola zdravja, Zdenka Kavčič, in župan Občine Brežice Ivan Molan. Ob tej priložnosti so podelili priznanja članom, ki društvu zvesto pripadajo že vseh deset let, ter se zahvalili posameznikom in organizacijam, ki podpirajo aktivno in zdravo staranje.

Deset let delovanja brežiške skupine potrjuje, da redno gibanje in druženje pomembno prispevata k boljšemu počutju in povezanosti članov. Skupina ostaja ena najaktivnejših v regiji in pomemben del širše skupnosti Društva Šola zdravja.

Poročala Ana Kupina

Fotografije: Breda Balon

Skupina Hajdoše ob kanalu uživala ob morju

Konec maja se je skupina Hajdoše ob kanalu mudila v Portorožu, kjer so bili nastanjeni v hotelu Lucija. Sončno vreme, morski zrak in prijetno okolje so poskrbeli za sproščene in vesele dni ob morju.

Člani skupine so uživali v druženju, sprehodih in skupnih trenutkih, ki so jih še dodatno povezali. Kot so sporočili, so se imeli fantastično, najpomembnejše pa jim je bilo, da so bili v dobri družbi.

Šmarješke Toplice

Izlet skupine Šmarješke Toplice v Posočje

Člani skupine Šmarješke Toplice, ki deluje pod okriljem Društva Šola zdravja, so v sredo, 13. maja 2026, preživeli čudovit dan, poln gibanja, raziskovanja in prijetnega druženja. Takšni izleti so za njihovo »oranžno družino« izjemno dragoceni, saj poleg vsakodnevne jutranje vadbe krepijo medsebojne vezi, prinašajo nova doživetja in skrbijo za dobro počutje vseh udeležencev.

Pot jih je tokrat vodila v slikovito Posočje. Najprej so obiskali Most na Soči, kjer so se podali na prijetno vožnjo z ladjico Lucija in občudovali lepote smaragdne reke ter okoliške narave.

Nato so se odpravili v Kobarid, kjer so si ob strokovnem vodenju ogledali Kobariški muzej in spoznali pomembne zgodovinske dogodke prve svetovne vojne na tem območju.

Vsak dober izlet se zaključi ob prijetnem druženju za skupno mizo. Za okusno kosilo so poskrbeli v gostilni Jazbec v Idrskem, kjer ni manjkalo dobre volje in sproščenega klepeta.

Na poti domov so se ustavili še v Idriji. Tokrat jim srečanje s člani Šole zdravja iz Idrije sicer ni uspelo, vendar verjamejo, da bo za to še priložnost ob kateri od prihodnjih poti.

V večernih urah so se vrnili domov nekoliko utrujeni, a bogatejši za številne lepe vtise in nove spomine. Še enkrat so dokazali, da sta gibanje in druženje najboljše zdravilo za telo in duha.

Poročala: Mira Zupančič, vodja skupine Šmarješke Toplice
Fotografije: Nada Gačnik

Člani mariborske skupine Pobrežje na spomladanskem izletu na Ptuju

Člani skupine Šola zdravja Pobrežje Maribor so se 18. maja odpravili na izlet v Ptuj, najstarejše slovensko mesto. Dan so začeli aktivno, saj so se pridružili članom ptujske skupine Šola zdravja Ljudski vrt, ki letos praznuje 15-letnico delovanja. Pod vodstvom Marije Gabron so skupaj v prijetni senci dreves izvedli vaje »1000 gibov«, nato pa druženje nadaljevali ob kavi in sproščenem klepetu.

Po jutranji telovadbi so se peš odpravili do ptujskega gradu. Ker je bil ta dan posvečen muzejem, je bil grad odprt za obiskovalce, kar jim je omogočilo vpogled v bogato zgodovino in kulturno dediščino kraja. Občudovali so grajske prostore, umetniške zbirke ter spoznavali življenje nekdanjih prebivalcev gradu. Izvedeli so tudi, da je bil grad v 11. stoletju v lasti gospodov Ptujskih, v 16. stoletju grofov Lesliejev, v 18. stoletju pa grofov Herbersteinov.

Po ogledu gradu in razgledih na mesto ter okoliško pokrajino so se sprehodili do Slovenskega trga, si ogledali cerkev sv. Jurija z mestnim stolpom, nato pa pot nadaljevali mimo tržnice do gostilne Rozika, kjer so si privoščili malico. Sledil je še sprehod skozi mesto, prehod po brvi čez reko Dravo in vrnitev do avtobusa.

Izlet je minil v znamenju gibanja, druženja in spoznavanja slovenskih krajev. Udeleženci so se ob koncu strinjali, da bodo 18. maja vsako leto obiskali drug kraj naše lepe Slovenije.

Kot je zapisala članica skupine Milena, ki je posredovala vtise z izleta, so se domov vrnili polni lepih doživetij, dobre volje in novih spominov. Takšna srečanja namreč ne krepijo le telesne aktivnosti, temveč tudi prijateljske vezi in občutek pripadnosti skupnosti.

Poročala: Milena Ros

Viške čaplje v Rajhenburgu

Viške čaplje nadaljujemo tradicijo akcije Spoznaj moj rojstni kraj. Tokrat nas je Ana popeljala v Brestanico, kjer smo obiskali Grad Rajhenburg.

Pod strokovnim vodstvom smo si ogledali stalne razstave o zgodovini gradu, menihih trapistih, slovenskih izgnancih v letih 1941–1945 ter zbirko stilnega pohištva. Obisk smo zaključili pri Bazilika Marije Lurdske, zgrajeni v začetku 20. stoletja.

Za prijetno vzdušje so poskrbeli tudi Anini in Slavini domači piškoti ter Maričkina pehtranova potica.

Gibanje, druženje, učenje in spoznavanje zgodovine – to je aktivna starost.

Poročala Jelka Bratec

Metoda +300 gibov in telovadba 1000 gibov v Ihanu

V ponedeljek, 25. maja 2026, je v Športnem parku Ihan potekalo izobraževanje in obnovitvena vadba po Metodi +300 gibov ter telovadba 1000 gibov, ki jo je vodil Andraž Purger, profesor športne vzgoje.

Na vadbi se je zbralo 26 članov Društva Šola zdravja iz skupin Ihan, Drevored 88 lip, Paviljon in Videm/Dol, ki so skupaj obnovili znanje in pravilno izvajanje vaj po Metodi +300 gibov ter Telovadbi 1000 gibov.

Športni park Ihan je tudi tokrat ponudil prijetno okolje za druženje in vadbo. Kot je zapisala vodja domžalske podružnice Irena Mandelj, v skupini Ihan vedno vlada poseben optimističen duh, zaradi katerega se udeleženci in predavatelji radi vračajo. Tudi Andraž Purger je poudaril, da v Ihan vedno rad pride.

Med vadbo so udeleženci obnovili pravilno izvajanje vaj Telovadbe 1000 gibov ter vaj za moč po Metodi +300 gibov. Poseben poudarek je bil namenjen pravilni izvedbi gibov, opozarjanju na najpogostejše napake in varnosti pri vadbi. Udeleženci so se spomnili, kje je potrebna večja pozornost, kako pravilno napenjati mišice in kako posamezne vaje izvajati čim bolj učinkovito.

Kot je poudarila Irena Mandelj, je zelo pomembno, da vsaj enkrat letno obnovimo znanje in gibanje ter osvežimo podrobnosti, ki pripomorejo k varni in kakovostni vadbi. Čeprav vaje po Metodi +300 gibov niso vedno enostavne, so udeleženci pokazali veliko zavzetosti in pripravljenosti za učenje.

Po končani vadbi je sledilo prijetno druženje ob kavi in slaščicah, ki ga je popestrilo petje in pripovedovanje šal.

Udeleženci se že veselijo prihodnjega srečanja in upajo, da se jim bo prihodnje leto pridružilo še več članov.

Besedilo in fotografija: Irena Mandelj

Člani DŠZ iz Ljubljane v projektu “Prijazno življenje”

Člani Društva Šola zdravja iz Ljubljane so sodelovali v projektu Prijazno življenje, ki ga pripravlja Inštitut za socialno gerontologijo Amabilis v sodelovanju s Planet TV za novo oddajo Vitalno.

Na prijetnem izletu na Rožnik so sodelovali Silvica Erlih, Aljaž Ocvirk ter članice skupine Viške čaplje: Marija Vehovec, Marija Zajc, Jelka Bratec in Melita Vovk Iveković. Posebno presenečenje sta bila »skrita gosta«, igralca Ajda Smrekar in Domen Valič, ki sta se skupini pridružila med pohodom.

Udeleženci so se skupaj povzpeli na Rožnik, si ogledali spominsko sobo Ivana Cankarja ter druženje zaključili ob kosilu v ljubljanskem bistroju. V sproščenem pogovoru so predstavili delovanje Društva Šola zdravja, pomen redne telesne aktivnosti in medsebojnega druženja ter dokazali, da so lahko tudi poznejša življenjska obdobja polna energije, radovednosti in veselja do življenja.

Srečanje je bilo priložnost za medgeneracijsko povezovanje, izmenjavo življenjskih izkušenj in promocijo aktivnega staranja. Simpatična gosta sta z zanimanjem prisluhnila zgodbam naših članov, ob tem pa sta se tudi sama navdušila nad pomenom rednega gibanja.

Prispevek je bil predvajan v novi oddaji Vitalno na Planet TV, ki je namenjena spodbujanju zdravega, aktivnega in kakovostnega življenja.

Poročala Jelka Bratec
Video prispevek: https://www.youtube.com/watch?v=3_Z3O5kVrhw

Zahvala Slovenske filantropije za sodelovanje DŠZ na Veselem dnevu prostovoljstva

Po objavi o letošnjem sodelovanju Društva Šola zdravja na Veselem dnevu prostovoljstva v Ljubljani smo od organizatorja,  Slovenske filantropije, prejeli tudi lepo zahvalo za naše sodelovanje, predstavitev društva in soustvarjanje dogodka.

V zahvali so zapisali:

»Najlepša hvala za sodelovanje na letošnjem Veselem dnevu prostovoljstva. Hvala za vse nasmehe in dobro voljo, za zanimive predstavitve vašega dela, za pripravljenost, da pokažemo raznovrstnost prostovoljstva in ga preko organizacij in prostovoljcev za nekaj dni postavimo v ospredje. Hvala, da ste bili z nami

Takšne besede so za naše društvo lepo priznanje in dodatna spodbuda za nadaljnje prostovoljsko delo, širjenje gibanja ter povezovanje ljudi skozi program »1000 gibov«.

Tudi sami smo se organizatorjem zahvalili za odlično organizacijo, prijetno vzdušje in srčno energijo dogodka ter potrdili, da se bomo z veseljem ponovno pridružili tudi prihodnje leto.

Veseli dan prostovoljstva 2027 bo potekal 20. maja 2027 v Ljubljani.

Skupina Cerkno gostovala na OŠ Cerkno z vadbo 1000 gibov

V sredo, 20. maja 2026, je skupina Cerkno v sodelovanju z Osnovno šolo Cerkno pripravila prijetno medgeneracijsko druženje ob izvajanju vaj »1000 gibov«.

Dogodku so se pridružili učenci, učitelji, starši, stari starši in celo prababica, kar je srečanju dalo posebno toplino in pokazalo, kako gibanje povezuje vse generacije.

Skupaj so z veliko dobre volje, nasmehov in pozitivne energije izvedli jutranjo vadbo ter dokazali, da je skrb za zdravje najlepša, ko jo delimo drug z drugim.

Poročala Vlasta Primožič

Zdravje na 1. mestu: brezplačen dogodek v Cukrarni v Ljubljani

V ponedeljek, 1. junija 2026, bo med 14. in 18. uro v Cukrarni v Ljubljani potekal brezplačen dogodek Zdravje na 1. mestu v prvem mestu, ki ga skupaj pripravljata Center za krepitev zdravja Ljubljana in Društvo Šola zdravja, ob podpori Mestne občine Ljubljana.

Dogodek povezuje druženje, gibanje in ozaveščanje o pomenu preventive ter skrbi za zdravje. Namenjen je vsem, ki želijo narediti nekaj dobrega za svoje telesno in duševno počutje ter prispevati k bolj aktivnemu in kakovostnemu življenju.

Obiskovalce čaka raznolik program:
– vadba 1000 gibov
– vadba +300 gibov
– Dihamo z naravo
– predavanje o uporabi AED
– meritve krvnega tlaka
– prehransko svetovanje
– vsebine o ustnem zdravju
– zabavno kolo sreče z nagradami

Dogajanje se bo začelo ob 14. uri, posamezne aktivnosti pa bodo potekale skozi celotno popoldne.

Udeležil se ga bo tudi župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, predsednica Društva Šola zdravja Zdenka Kavčič ter vodja Centra za krepitev zdravja ZD Ljubljana Alenka Slapšak.

Vstop je prost. Vabljeni!