5. 12. – Mednarodni dan prostovoljstva – pogovori z nagrajenimi prostovoljci Društva Šola zdravja

Mednarodni dan prostovoljstva, 5. december, je razglasila Organizacija združenih narodov na 40. zasedanju generalne skupščine leta 1985. Prostovoljstvo je velika vrednota in plemenito dejanje, ki se ga zavedamo 365 dni v letu, in ne samo ta dan.

V Sloveniji ima prostovoljstvo dolgo tradicijo, ki prispeva k povezovanju organizacij in ljudi v lokalnih skupnostih. Da je prostovoljstvo nepogrešljivo in pomembno nam je ponovno pokazala tudi epidemija. Iz Skupnega poročila o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2020 je razvidno, da se je kljub omejitvam številnih skupinskih aktivnosti kar 188.803 posameznikov prostovoljcev borilo za spremembe, opravili pa so skoraj 7,4 milijonov ur prostovoljskega dela, kar nedvomno kaže na velik prispevek prostovoljskega dela k splošni družbeni blaginji v naši družbi. Glede na ocenjene vrednosti prostovoljskih ur po Pravilniku prostovoljskega dela in vpisniku je bilo tako v letu 2020 skupaj opravljenega za več kot 74,6 milijonov EUR prostovoljskega dela; največ prostovoljskega dela je bilo opravljenega na področju socialne dejavnosti (skoraj 58,8 % vseh prostovoljskih ur), sledili pa sta področji vzgoje in izobraževanja ter področje kulture in umetnosti.

Naše društvo temelji na prostovoljstvu, saj v evidenci imamo blizu 700 evidentiranih prostovoljcev. V letu 2020 smo imeli 614 članov prostovoljcev, ki so opravili blizu 46.283 prostovoljskih ur, kar je ovrednoteno na 446.474 eur. Ker gre za leto epidemije za primerjavo je tu podatek za leto 2019, ko smo imeli 892 članov prostovoljcev, ki so opravili 83.880 prostovoljskih ur, kar je ovrednoteno na 702.700 evrov.

Društvo Šola zdravja kot humanitarna organizacija temelji na prostovoljcih. Veliko naših članov sodeluje z Domovi za ostarele in z drugimi socialnimi ustanovami in vzgojno varstvenimi zavodi. Primeren zgled prostovoljnega udejstvovanja kaže prostovoljka Marika Haler, članica skupine Domžale – drevored 88 lip. Gre za vsestransko prostovoljko, ki se vključuje v delo na področju petja, telovadbe in tudi na humanitarnem področju. Dala je pobudo za prostovoljno pomoč svoje skupine stanovalcem MGC Bistrica v Domžalah in se domislila tudi pevskih uric za prebivalce tega doma. Zaupala nam je zgodbo kako je prišlo do tega: »Pred petimi leti je bila v domu MGC Bistrica nastanjena moja prijateljica, ki ni hotela iz svoje sobe. Ven mi jo je uspelo zvabiti le, če sva skupaj prepevali vsaj eno uro. Pri petju so se nama kmalu pridružili še drugi stanovalci. In tako je bilo vsak teden, ko sem jo obiskala. Čeprav je medtem Maruša umrla, v domu še vedno vztrajam in s tamkajšnjimi stanovalci pojem še danes. Vsakič je težko začeti, a iz doma odhajam srečna, da sem za ljudi, ki tam prebivajo, naredila nekaj lepega. Lani se nismo videli kar šest mesecev in še nihče me ni bil tako vesel, kot stanovalci tega doma.« A prostovoljnega dela vztrajni Mariki nikoli ne zmanjka. V MGC Bistrica je že velikokrat organizirala tudi sprehode za varovance doma, ki so priklenjeni na invalidske vozičke:. O tem Marika pravi: »Za gibalno ovirane ljudi so dnevi zelo dolgi, v naši skupini pa smo vsi tako gibčni in vedno pripravljeni na akcijo. Zato sem predlagala izlet z vozički. Za izlet je bilo vedno na voljo šestnajst vozičkov. To je bila enkratna izkušnja, zato smo vztrajali iz meseca v mesec, vse dokler nas niso ustavili znani ukrepi. Z izleti bomo vsekakor nadaljevali tudi v prihodnje, kadar koli bo to mogoče.« je napovedala srčna prostovoljka Marika.

Kot vsako leto, smo tudi v letu 2021 podelili nagrade in priznanja prostovoljcem članom Društva Šola zdravja za leto 2020. Spodaj je seznam nagrajencev in pogovor z njimi, (žal, najstarejša med letošnjimi nagrajenci, prostovoljka Ljuta Javornik je zbolela in pogovora z njo še nismo uspeli opraviti).

Prejemniki NAGRAD so bili;

PRIZNANJA so prejeli:

Zahvaljujemo se in čestitamo vsem našim prostovoljkam in prostovoljcem!

Povezane Objave

Izpostavljeno

ARHIV OBJAV
Prihajajoči dogodki